Költség részletezők (pdf dokumentumok)

IN-DRÄN egyedi szennyvíztisztító-rendszerek
Az IN-DRÄN szennyvíztisztító rendszereket az USA-ban fejlesztették ki a 70-es években. 1991-től Svédországban, Finnországban, 2005-től Lengyelországban 2010-től Magyarországon összesen több mint 50 000 db ilyen
szennyvíztisztító berendezés került beépítésre.
A IN-DRÄN szennyvíztisztító rendszerek felépítése egyszerű, alapvetően 2
egységből állnak: az előkezelő tartályból, és a biológiai tisztítóból.
Klikkeljen a részletekért:
Kérdések és válaszok a pályázattal kapcsolatban:
A telepítendő berendezésnek milyen egyéb költségei vannak?
Az általunk kiválasztott berendezések alapvetően nem igényelnek külső energiabevitelt. Elektromos áramra ott lehet szükség, ahol gravitációsan nem megoldható a szennyvíznek a tisztító párnákra történő ráfolyatása, oda átemelő szivattyú beépítése szükséges, melynek havi áram fogyasztása kb. 1 kWh ami kb 40 Ft-nak megfelelő összeg. Továbbá a felgyülemlő 1-2 m3 iszap elszállítása 1-2 éves rendszerességgel.
Ki szállítja el a keletkező iszapot?
Amennyiben sikerül a pályázat keretén belül szippantó autót vennie az Önkormányzatnak, abban az esetben az Önkormányzat a havi üzemeltetési költség fejében a keletkező iszapot is elszállítja. Ha nem sikerül a saját autót megvenni, akkor egy külsős céggel köt megállapodást az Önkormányzat.
Ki határozza meg a telepítendő berendezés típusát, és elhelyezését az ingatlanon?
A telepítendő berendezés típusára és elhelyezésére a tervező egy helyszíni megbeszélés alkalmával tesz javaslatot, melyet az ingatlan tulajdonosával egyeztet.
Várható csatornahálózat kiépítése?
Nem várható csatornahálózat kiépítésére támogatás, így önerőből megépíteni nem tudja a falu.
Kell e változtatni a jelenleg a háztartásunkban használt anyagokon?
Nem. Természetesen ésszerű mennyiségben használható az összes jelenlegi háztartási vegyszer, mivel az előkezelő tartályban az anyagok ártalmatlan koncentrációra hígulnak.
Két ingatlan szennyvízkezelése megoldható e közös tisztítóval?
Megoldható, de nem ajánlott.
Lehetséges e a nyilatkozat megtétele nélkül egyeztetni tervezővel?
Igen telefonon, vagy januárban van lehetőség személyes egyeztetésre, amikor a tervezés folyik az ingatlanokon, ha tudnak időpontot adni.
Mit tartalmaz a berendezés bekerülési költsége?
Tartalmazza magát a berendezést, a településszintű tervek elkészítésének költségeit arányosan leosztva, a telepítési munkálatok, a felhasznált anyagok, és a helyreállítási munkálatok költségeit is.
Van e megoldás, ha az ingatlan tulajdonjoga nem rendezett, de részvételi szándék van?
Csak abban az esetben nem vehet részt az ingatlan a pályázaton, ha végrehajtás van rajta. Ha több tulajdonos van, akkor mindenkinek nyilatkozni kell a részvételi szándékról.
Mennyi idő egy berendezés teljes telepítése?
Átlagosan egy, másfél nap.
Milyen időszakos karbantartásra van szükség, és ki végzi?
Az Önkormányzat alkalmazottja végez 2-3 havonta iszapszint ellenőrzést, ami egy kb. 5 perces folyamat, valamint a keletkező szennyvíziszap elszállítását is az Önkormányzat intézi.
Mi várható, miután az Önkormányzat részére megszabott 5 év üzemeltetési kötelezettség lejár?
Az Önkormányzattal új üzemeltetési szerződés köthető, de megbízható más szakember is, aki igazolja a berendezés megfelelő működését. És a karbantartásokat elvégzi.
Mire számíthat, aki nem él a pályázat adta lehetőséggel, és nem telepíttet egyedi szennyvíztisztítót?
Igazolnia kell, hogy a szennyvíz kezelését a hatályos jogszabályoknak megfelelően végzi.
Milyen lehetőségek vannak az önerő befizetésére?
Az önerő teljesíthető egy összegben már az elején, vagy a projekt műszaki lezárásáig havi egyenlő részletekben. Az utolsó részlet befizetése a berendezés telepítése előtt meg kell történjen.
Mikor kerül telepítésre a berendezés, ha sikeresen beadásra kerül a pályázat?
A berendezések két ütemben kerülnek telepítésre a pályázati pénzek kiutalásának függvényében. Az első körben azoknak lesz telepítve, akik egy összegben befizették az önerőt már az elején. Utána azoknak, akik a pályázat elnyerését igazoló támogatói okirat megérkezéséig teljesítik a teljes befizetést. A második körben kerül telepítésre azoknak, akik a részletfizetési lehetőséget választották.
Ki végzi a szakmai anyag összeállítását, és beadását?
A pályázati anyagokat egy központi pályázatíró cég állítja össze egy tervezőirodával együttműködve az Önkormányzat megbízásából.
A pályázat keretén belül csak egyféle berendezést lehet igényelni?
Nem. Az egyedi szennyvíz-kezelés többféle megoldással is megvalósítható, így pld. zárt szennyvíztározó is létesíthető, ha a fogyasztás, vagy a hely hiány ezt indokolttá teszi, vagy a tulajdonos ragaszkodik hozzá. Ki tudják úgy alakítani, hogy később a tartáj a berendezés oldómedencéjeként funkcionálhat. Ebben az esetben a tisztítómező kialakításának a költsége az ingatlan tulajdonosát fogja terhelni teljes mértékben.
Választhatok-e eleveniszapos berendezést is?
Természetesen választható eleveniszapos rendszer.
Ebben az esetben viszont sokkal több a karbantartási munka egy berendezéssel, így aki ilyen típusú berendezést kíván választani, abban az esetben magasabb havi költségekkel kell számolnia.
Az önkormányzat tervezi-e szippantó autó beszerzését?
Igen, de erre akkor lesz lehetőség, ha a település nagy részén megvalósul a beruházás.
Ha hitelt, vagy csok-ot vett a tulajdonos részt vehet-e a pályázaton?
Igen. Csak az az ingatlan nem tud részt venni, amelyiken végrehajtás van.
Ha az ingatlanon nincs lakóház részt vehet-e a pályázaton?
Igen amennyiben a tulajdoni lapon az szerepel, hogy lakóház udvar, vagy egyéb lakás iroda stb. Beépítetlen ingatlan nyilvántartási bejegyzéssel nem vehet részt.
Visszaléphet e a pályázati részvételtől, aki aláírja a „Tulajdonosi nyilatkozatot”?
Természetesen igen. Mint a megnevezés is sugallja, ez egy nyilatkozat a részvételi szándékról (tehát ez egy „szándék nyilatkozat”). Azért az ingatlan tulajdonosa teszi a nyilatkozatot, mert neki áll jogában a saját ingatlanáról dönteni.
Amennyiben nem nyilatkozunk előre, de nem zárkózunk el a jó megoldások elől, kapunk-e koordinált segítséget az Önkormányzatunktól a januárra tervezett tervezővel történő találkozóhoz? Önállóan ezt nem tudjuk elérhetőségek hiányában megtenni. Hol jelezhetjük a találkozási szándékunkat?
Mivel a tervező elsősorban azokat az ingatlanokat fogja felkeresni, amelyek részvételi szándékukat jelezve leadják a tulajdonosi nyilatkozatot, a többiek pedig részükről mint "kíváncsi érdeklődők" lesznek kezelve. Így a tervező szakember személyes döntésére lesz bízva, hogy mennyi időt tud, és hajlandó a "nem komoly" érdeklődőkre szánni.
Javasolt a csatlakozás, akkor könnyebb lesz visszalépni, ha a tervezés során olyan problémák merülnek fel, amik az ingatlan tulajdonos számára elfogadhatatlanok, mint a már megkezdett tervezési folyamatokhoz becsatlakozni.
Amennyiben valaki mégis szeretné januárra halasztani a nyilatkozattételt, akkor a "nyilatkozat" összeszedése során megadjuk a tervezők elérhetőségét.
Lehet-e menet közben csatlakozni?
Nem, csak a pályázat beadása előtt van lehetőség.
Mi van akkor, ha az udvarom le van burkolva és a gyepet sem szeretném tönkre tenni?
Lehetőség van az egész berendezés elhelyezésére az ingatlan egy távoli részén is, de az ezzel járó plusz kiadásoknak az önrészét, vagyis 15%-át az igénylőnek kell állni a 250 ezer Ft önerőn felül. Ebben az esetben egy darálós szennyvízátemelő kerül beépítésre egy gyűjtő aknával.
Üzemeltetés és karbantartás valójában miből áll? A rendszer mely elemeit és milyen rendszerességgel kell ellenőrizni, milyen sűrűn kell beavatkozni (pl. szippantás, egyéb?), mi ebből a tulajdonos feladata/felelőssége? Várhatóan mennyi lesz a háztartások által (havonta) fizetendő üzemeltetési díj, az első 5 évben? Mi a gyakorlat a többi településen ?
Jelen esetben a berendezés tulajdonosa az Önkormányzat, és a pályázati kiírás szerint vállalnia kellett az 5 éves fenntartást, tehát az üzemeltetés az első öt évben biztos, hogy az önkormányzat feladata, a lakónak ebben az esetben „semmi” dolga nincs. Öt év után a berendezés tulajdonjoga -a pályázat szerint- átadható az ingatlantulajdonosnak, de ez jogilag nem olyan egyszerű.
Az ingatlan tulajdonos felelőssége:
A biológiai szennyvíztisztító berendezés alkalmazása esetén nem megengedett:
- A baktériumok számára az optimális pH 6,5- 7,5 között van. A mosásból származó szennyvíz emeli a pH-t. Ebből kifolyólag legfeljebb napi 3-5 mosógép program futtatása megengedett;
- nagymennyiségű (> 1 l/alkalom) tömény savak és lúgok használatát, pl. a csatorna vezetékek, lefolyók tisztításához;
- kondenzációs és más fűtő kazán vizének, valamint a fűtővezetékekben használt vizek kiengedése a szennyvízcsatornába;
- magas koncentrátumú organikus szennyezőanyagok, pl. ételmaradékok, gyümölcs-, zöldség maradékok, konyhamalacban való megsemmisítése és a csatornába juttatása;
- esővíz bevezetése, úszómedencék, jakuzzik vizének kiengedése a szennyvízcsatornába;
- állattartásból származó szennyvizek, állati hígtrágya bevezetése a szennyvízcsatornába;
- toxikus anyagok kiengedése a szennyvízcsatornába: hígítók, gyúlékony anyagok, növényvédőszerek, motorolaj, stb;
- nem lebontható anyagok szennyvízcsatornába történő juttatása ( nedves törlőkendő, papírpelenka, irodai papír, tisztasági betét, csomagolóanyag, fóliák, impregnált papír, cigarettacsikk, paradicsomhéj, napraforgó héj, stb);
- korlátozni kell a főzésnél használt zsírok és étolajok kiengedését a szennyvízcsatornába (max. 2-3 dl/nap). Ezek egyrészt eltömíthetik a csatornarendszert, másrészt a szennyvíztisztítóba jutva nagyon kedvezőtlenek a mikroorganizmusok számára. A használt étolaj gyűjtését és komposztálását ajánljuk;
- nagymennyiségű (> 1 l/alaklom) klórtartalmú tisztító és fertőtlenítőszerek (pl. Hypo, Domestos, Asanox, Clorox, Bref Duo Active, Devil, Tiret Profesional, Cillit Duo, stb,) közvetlen a csatornába történő kijuttatása. Ezek az anyagot nagy mennyiségben töményen használva megállítják a biológiai folyamatokat a szennyvíztisztítóban. Előnyös a klórtartalmú anyagok kisebb mennyiségben való többszöri használata. Leginkább a nem klóralapú tisztítószerek használatát ajánljuk.
Felmerülő költségek: a monitoring kutak ellenőrzése (mintavétel) ennek díja kb. 50 eFt/db, max 3 db kúttal kell számolni, az iszap-elszállítás amely évente esedékes (1 m3/ingatlan, költsége kb. 2-5 eFt), illetve a „fogyó-kopó” alkatrészek cseréje 3-5 évente (szénszűrő, ventilátor, szivattyú, stb, kb. 5-10 eFt/ingatlan)
Ha pályázatban az önkormányzat vállalja, hogy egy főt alkalmaz a berendezések üzemeltetésére akkor egy fő munkabére kb. bruttó 240 eFt, + járulékok. Ha azonban a tényleges üzemeltetési tevékenységet visszaosztom, akkor az max. 2-3 órát jelent naponta. Ezeket a költségeket kell szétosztani a résztvevő ingatlanra. Tehát a fizetendő díj nagymértékben függ a résztvevő ingatlanok számától.
Az eddigi gyakorlat szerint az önkormányzatok havonta 2-5 eFt díjat szednek az ingatlan tulajdonosoktól a berendezés típusától és nagyságától függően, de van ahol a költségek egy részét az önkormányzat átvállalja.
. Amennyiben egy ingatlanhoz egy kisebb (pl. 4 LE) berendezés volt tervezve, van-e lehetőség, ha igen, milyen feltételekkel ennek telepítés során történő bővítésére (ill. a szükséges áttervezésre)? Megoldható-e ez a pályázatból, milyen pluszköltségei vannak (akkor is, ha a pályázatból megoldható, akkor is, ha nem)?
A pályázatból történő megvalósítás akkor lehetséges, ha vannak visszalépők, melyek beruházási költsége fedezi a felmerülő plusz költségeket. A konkrét árat helyszíni szemle után tudunk mondani.
Az az ingatlanon belül áthelyezhető-e a berendezés, kell-e ehhez a terveket, engedélyt módosítani? Van-e ennek plusz költsége?
Az ingatlanon belül a berendezés tetszőlegesen áthelyezhető, ehhez nem kell engedélyt módosítani. Ha nagyobb módosítás szükséges (pl. + átemelő szivattyú, hosszú vezeték, + villamos betáp kiépítés, stb.) ennek az esetleges plusz költségei, a pályázatból csak akkor fedezhetők, ha egy másik ingatlan esetében „maradék keletkezik”.
Mi a tapasztalat arra vonatkozóan, hogy a telepítendő In-Drain berendezések mennyi idő után mennek tönkre, ill. a biológiai tisztítást végző In-Drain modult (geotextiles párnák) mennyi idő után kellhet cserélni pl. a párnák/geotextil eltömődése, vagy a párnák/szikkasztómező eliszapolódása miatt? Mikor/milyen sűrűséggel, milyen nagyobb beavatkozások várhatók a rendszer működésének fenntartása érdekében? (Az aktív eszközökre, pl. ventilátor és a passzív eszközökre, akár részleges vagy teljes cseréjükre, javításukra is gondolva, és az eddigi saját, vagy más, akár külföldi tapasztaltok alapján, százalékos arány is érdekes lehet.)
A berendezések (tartály + párna + szikkasztómező) megfelelő üzemeltetés és karbantartás esetén több mint 30 évig üzemképesek, a meghibásodási arány 4% alatti (svédországi tapasztalat). Magyarországon az első telepített berendezések 9-10 éve üzemelnek, meghibásodási arány kb. 2-3% körüli. Meghibásodások zöme abból adódott, hogy a használók nem figyeltek oda a megfelelő működtetésre, és olyan anyagok kerültek a rendszere, melyek dugulást okoztak: pl. nedves törlőkendő, gyümölcs,- paradicsom héj, stb. illetve az üzemeltetők nem figyeltek oda az iszap ürítésre, és eltömődött az elosztó cső.
A cserélendő alkatrészek: szénszűrő 2-3 évente, ventilátor, szivattyú 5-10 évente amennyiben ezek beépítésre kerültek.
Amennyiben a pályázatban részt vevő egyik ingatlan ki akar kerülni a projektből, milyen feltételekkel kerülhet be egy másik a helyére? (Van-e erre lehetőség [pl. támogatási okirat módosításának kérésével], milyen – akár a kiszálló, akár a belépő tulajdonost terhelő – plusz költségei vannak stb.?)
Van lehetőség az ingatlanok cseréjére, a plusz költség, hogy új terveket kell készíteni és engedélyeztetni kell. Ezeket a cseréket (és a beépítéseket is) a végére kell hagyni, mert a változás bejelentés jóváhagyása a gyakorlat szerint több hónapot (akár egy évet) vesz igénybe, és addig minden kifizetés megakad.
Mik a telepítési munkálatokhoz szükséges, a tulajdonos által biztosítandó feltételek (pl. milyen méretű gépek bejárásának biztosítása az ingatlanra, esetleges fák kivágása (megmenthetősége), elektromos áram- és csatornakiállás, régi szennyvízakna/emésztő felszámolása/elbontása/megkerülése stb.? Mikor (mennyivel a telepítési munkálatok előtt) értesül az tulajdonos az ő ingatlanát érintő telepítési munkálatokról, van-e ebben valamilyen rugalmasság/egyeztetési lehetőség, egy telepítés átlagos esetben mindenestül mennyi ideig tart (az első kapavágástól/szerelés megkezdésétől stb. az utolsó munkanemig (pl. tereprendezés, telepítési teszt)?
Ha a terv szerint történi a megvalósítás, az ingatlan tulajdonosnak nincs semmi dolga, olyan gépeket használ a kivitelező, amelyek elférnek a munkavégzéshez. Ha az ingatlantulajdonos kérésére a tervtől eltér a kivitelezés, akkor természetesen megállapodás kérdése, hogy az esetlegesen felmerülő plusz munkát ki végzi el, és annak mi a díja.
A jogszabályok és a pályázati kiírás szerint a régi emésztők felszámolása az ingatlan tulajdonos feladata. Ugyanez vonatkozik az építés megkezdése előtti szippantásra.
A munkákat általában úgy ütemezzük, hogy egy kijelölt utcában sorban halad a kivitelezés. Ezek a munkagépek közúton igen lassan tudnak közlekedni (2 -3 km/óra) tehát nem kifizetődő a falu egyik végétől a másikig „ugrálni” de nyilván megoldható egy-két ilyen eset. A telepítés ideális esetben 1, maximum 2 nap, a lakó 2-3 nappal a tényleges munkavégzés előtt lesz felkeresve.
Esetleges egyéb, fentiekben nem szereplő, de fontos közlendők, tájékoztatók .
Megkönnyíti a munkánkat, ha az ingatlantulajdonosok meg tudják mondani, hogy hol jön ki a házból a szennyvízcső, (és ennek esetleges keresése miatt nem kell felásni a fél udvart) milyen egyéb közmű található a földben az építendő mű nyomvonalában (víz, gáz, fűtéscső, telefon, elektromos kábel, öntözőcső, stb.).
Amikor tudják a munkavégzés napját, előtte szippantassák ki a régi emésztőt olyan mértékig, hogy a régi bekötő vezeték szabadon legyen (ha elvágjuk, ne folyjék vissza a „trutyi a nyakunkba”).
Az építés idejére a háziállatokat zárják be, a gyerekeket tartsák távol.
Az építés során kb. 3-4 m3 friss föld keletkezik, ha szeretnék, hogy helyben legyen elterítve, „nézzenek” erre megfelelő helyet.
További kérdéseit felteheti a szennyvizkezeles@mariahalom.hu email-címen is!
Az egyedi szennyvízkezelés pályázati weboldala:
FELHÍVÁS
A vidéki térségek falvainak megújítására
A felhívás címe: Egyedi szennyvízkezelés
A pályázati felhívás itt olvasható: (PDF)
Az IN-DRAN-4K-szennyvíztisztító-rendszerek részletes leírása
(PDF)
Az IN-DRAN 4K szennyvíztisztító rendszer üzemeltetési kézikönyve itt (pdf)
Minden máriahalmi háztartásba eljuttatjuk az információs anyagokat a pályázati lehetőséggel kapcsolatban.
A pályázathoz szűkséges EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS itt letölthető! (.doc)
Amennyiben úgy gondolják, akár telefonon is feltehetik kérdéseiket, mi szívesen nyújtunk tájékoztatást. Ha felhívnak visszahívjuk Önöket és igyekszünk minden kérdésükre választ adni.
Sajnos a kialakult helyzet miatt nem áll módunkban lakossági fórumot tartani, így a felmerülő kérdésekre a választ az adott elérhetőségeken fogjuk megadni, bevonva az adott témában jártas szakembereket.
Visszahívást kérhetnek a 06-33/481-148, vagy 06-30/2265656 számokon. Mindenkinek jó egészséget!
Üdvözlettel:
Murczin Kálmán polgármester
Kövessen minket a friss információkért Facebook-oldalunkon itt!